Vyhledej
Nejčtenější články
Jaroměřsko > Doprava > aktuálně

V autobusech jsou již cestující odbavováni: nastupují předními dveřmi

Pořád platí povinnost nosit roušku a prázdninový jízdní řád

Redakce / 26.04.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Již od soboty 25. dubna umožňují autobusy opět nastupovat cestujícím předními dveřmi, a zároveň tak zaplatit jízdné. Ochranných pomůcek již mají dopravci dostatek. S postupným návratem k běžnému provozu vlaků a autobusů počítá Královéhradecký kraj již od května.

„K obnově odbavování cestujících v autobusové dopravě jsme chtěli přistoupit již po Velikonocích. Přestože jsme byli s dopravci domluveni, nakonec jsme termín posunuli s ohledem na dodatečné požadavky řidičů na specifické vybavení vozů,“ vysvětluje první náměstek hejtmana Martin Červíček odpovědný za oblast dopravy.

Královéhradecký kraj dodal v uplynulých dnech autobusovým dopravcům 6000 roušek a 2500 respirátorů pro zvýšení ochrany řidičů a také velké množství dezinfekčních prostředků. Cestující se tak ve veřejné dopravě mohou cítit bezpečně.

Přestože rozsah autobusové dopravy se snížil o zhruba 15 procent a vlakové zhruba o 30 procent, obsazenost jednotlivých spojů je v současnosti minimální. Cestující tak nemají problém udržovat si mezi sebou dostatečný odstup. Samozřejmostí je nošení roušky či jiného zakrytí obličeje. Královéhradecký kraj a dopravci cestujícím doporučují využívat desinfekčních prostředků ve veřejné dopravě a možnosti bezkontaktní platby jízdného prostřednictvím karty IREDO.  O všech změnách bude veřejnost včas informovat.

Prodej jízdních dokladů ve spojích ČD a jejich kontrola průvodčími byly obnoveny v původně předpokládaném termínu, tedy v úterý 14. 4. I nadále se cestujícím doporučuje při nákupu jízdních dokladů maximálně využívat on-line kanály (e-shop ČD, aplikace Můj vlak) nebo pokladní přepážky a při platbě za jízdenky preferovat bezhotovostní platbu.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Královéhradecký kraj


Související články
Autobusová doprava dočasně v kraji zdarma - nástup a výstup jen zadními dveřmi
Do autobusů se bude nastupovat i nadále zadními dveřmi. Kraj dává dopravcům více času na vybavení ochrannými prostředky
Autobusoví a železniční dopravci mohou opět přes hranice od 11. května 2020
Vaše komentáře

Přečteno 1109x
 
20.05.2026 - Ve dnech 28. - 29.5.2026 se bude konat výluka v úseku Hradec Králové hl.n. - Hněvčeves - (Hořice v Podkrkonoší). Všechny uvedené vlaky budou po dobu výluky nahrazeny náhradní autobusovou dopravou dle výlukových jízdních řádů. Výluka se koná na požadek zhotovitele dálnice D35.
19.05.2026 - Ve dnech 2. - 5. června 2026 se budou konat výluky v úseku Nové Město nad Metují – Náchod – Starkoč – Česká Skalice. Výluka se koná na požadek zhotovitele Náchodského obchvatu.
18.05.2026 - Během tradiční akce Čisté Krkonoše, kterou každoročně organizuje Správa Krkonošský národní park, se letos podařilo sesbírat přibližně 2,5 tuny odpadu. Do úklidu hor se během pátku a soboty zapojilo zhruba 300 pracovníků Správy KRNAP, dobrovolníků i návštěvníků hor. (Zdroj: KRNAP)
27.04.2026 - Na páteční svátek 1. května začne týdenní výluka v úseku Police nad Metují - Broumov na trati 027 Starkoč - Broumov. Výlukový jízdní řád, podle kterého jezdí náhradní autobusová doprava, se dotýká i trati Trutnov hl. n. - Teplice n. M.

Kalendář akcí
26.06.2026 19:00 - 26.06.2026 23:00
Brazilský JAZZ v Pasáži
4.09.2026 16:00 - 5.09.2026 23:30
DAROS FEST
24.10.2026 09:00 - 24.10.2026 21:00
4. Královéhradecký Master UŠO v šipkách 2026