Vyhledej
Jaroměřsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Kůrovcová kalamita zajímá obce i kraj. Někde sází místo pokácených jehličnanů duby

Redakce / 6.08.2018, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Mírné zimy a velmi teplá léta včetně toho letošního přejí množení kůrovce. Ačkoliv v našem kraji není situace kritická, na přelomu léta a podzimu může být vše jinak. Správa Krkonošského národního parku v prvním pololetí letošního roku vytěžila již 17,9 tisíc metrů krychlových kůrovcového dříví, přičemž za celý loňský rok to bylo pouze 5,3 tisíce metrů krychlových.

V současné horkém počasí se mohou vylíhnout tři až čtyři generace kůrovce - kůrovec se tak stává jedním z nejpalčivějších problémů v lesním hospodářství po celé republice. 

V Račicích nad Trotinou sází duby


Jednou z povinností vlastníka lesa je vyhledávat a odstraňovat napadené stromy a včas je asanovat. Obce se o své lesy většinou starají svědomitě. Bohužel ne všichni vlastníci lesů s napadenými stromy pracují. K šíření kůrovce tak dochází také díky nekvalitní a nevčasné péči vlastníků lesů kolem obecních lesů. Napadené stromy zůstávají v lese i déle než půl roku - za tuto dobu vylétne celá generace kůrovců a přemístí se do zdravých stromů, které zdecimuje. Například v obecních lesích Račice nad Trotinou již nebudou do konce letošního roku nejspíš k nalezení smrky. 

Jak zmínil Libor Machek ve Zpravodaji Mikroreginu Hustířanka, v Račicích nad Trotinou si uvědomují, že vzhledem k vývoji počasí v posledních letech se jim nedaří zastavit kůrovcovou kalamitu v obecních lesích. A to přesto, že při zjištění výskytu kůrovce v obecním lese dochází k okamžitému vytěžení napadených stromů a jejich odvozu z napadeného místa.Začátkem června proběhla další vlna kácení napadených stromů a zůstalo zde cca 50 smrků. Avšak jehličnany (různé druhy modřínů a borovic) jsou zde dále.

Kalamitě a suchu chtějí v obci předcházet spoluprací s lesní správou Lesy ČR, která jim pomáhá zabezpečit výsadbu stromů nových, a to většinou dubů zimních. První oplocenku zde v rámci brigády stavěli a vysazovali v listopadu 2017, kdy vysadili 1850 sazenic. Letos je čeká první vyžínání. Druhá brigáda na stavbu oplocenky, pokácení napadených stromů a výsadbu 1900 dubů zimních, 100 modřínů opadavých a 500 borovic lesních se konala 14. 4. 2018. Díky velké účasti brigádníků se vše stihlo za jeden den.

V KRNAP dochází i na chemickou asanaci dřeva

O aktuální situaci v regionu jednali na začátku srpna představitelé Královéhradeckého kraje s odborníky v lesním hospodářství. Jak uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, v Královéhradeckém kraji v současnosti ještě není situace kritická, nicméně díky aktuálnímu horkému počasí a suchu se stav na přelomu léta a podzimu může razantně změnit. 


















„Na základě dlouhodobých zkušeností očekáváme v Krkonoších hlavní rozvoj kůrovců v srpnu a září. Situace je letos komplikovaná kvůli rychlému nástupu jara a extrémně suchému a teplému počasí. K nepříznivým klimatickým faktorům se přidává nedostatek pracovních sil a situace na trhu se dřívím," uvedl ředitel Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Robin Böhnisch.

V lokalitách, kde správci KRNAP proti kůrovci zasahují, je možné potkat kromě zaměstnanců smluvních dodavatelů také pracovníky Správy, kteří obvykle v lese nepracují, brigádníky a dobrovolníky. Ti všichni se zabývají velmi náročným ručním odkorňováním napadených kmenů. Na omezeném množství skládek sáhli správci národního parku po letech také k chemické asanaci dřeva.

Radní pro oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství Karel Klíma, který jednání vedl, potvrdil zájem všech účastníků na svolání dalšího setkání k této věci v polovině září letošního roku.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: Královéhradecký kraj, Zpravodaj Mikroregionu Hustířanka

Související články
Kohoutovem se prohnala větrná bouře zvaná derecho. Největší škody jsou na elektrickém vedení a v lesích
Větrná smršť Derecho po 4 měsících
Včasnou likvidaci kůrovce hodlá kraj finančně motivovat
Včasnou likvidaci kůrovce hodlá kraj finančně motivovat
Vaše komentáře

Přečteno 597x