Vyhledej
Jaroměřsko > Služby občanům > Neziskovky

Podpořte projekt na setkávání starých lidí a koní. Koně budou ustájení u Dvora Králové.

Redakce / 28.04.2017, Královédvorsko
Dvě starokladrubské klisny, černá Mantova a bílá Amantea, získají po ukončení své chovné kariery důležitý úkol - prostě být. Být tu pro staré lidi a jejich chuť vyrazit na čerstvý vzduch. Lidé i koně tak dostanou u Dvora Králové možnost stárnout spolu. Cílem je vytvořit místo pro setkávání lidí, kterým na stará kolena chybí čerstvý vzduch, aktivní pohyb a pohlazení koňské hřívy. Žádnou hektickou jízdárnu, ale klidné místo, kde se budou potkávat staří lidé a staří koně... Každý z nás může snadno pomocí platformy na Hithitu podpořit tento další projekt z Královédvorska.

Začalo to pozorováním stárnoucích lidí a jejich radostí a starostí. Zjištěním, že stárnout ve společnosti zvířecích kamarádů a na čerstvém vzduchu se daří jen málokterým, ještě tak s pejskem nebo kočičkou. Ale s koňmi? Kam vůbec můžou starší lidé zajít za koňmi, když už se necítí na vyjížďku v turistické stáji? Když chtějí víc než jen pohladit po nozdrách anonymního koně cestou okolo cizí ohrady? Když by rádi koně vyčistili a nebo prostě jen měli pro koho sušit starý chleba? Když už fyzicky, ani finančně, nezvládnou mít koně vlastního.

Jak můžete pomoci?

Cílová částka je 50.000 Kč. Na platformě HitHit je připraveno mnoho možností, jak projekt finančně podpořit - od částky 100 Kč až po konečnou 50.000Kč částku. Odměny mají podobu dobrého pocitu, ale i volných lístků na Slavnosti koní na Kuksu či osobní pozvánku na oteřvení Stájí Stárneme spolu. 

Projekt Stárneme spolu - projekt o lidském a koňském stárnutí na Královédvorsku - vede Jitka Černá, jedna z žen Spolku dvorských holek, které jsme se na projekt zeptaly.

Jitko, co se běžně dělá s koňmi, kteří „doslouží"?

To je různé. Většinou najdou využití jiné (např. dostihový kůň se může stát rekreačním), někteří majitelé u sebe koně nechají dožít, někteří volí prodej a doufají, že se koně dostanou do dobrých rukou. Diskutabilní je vždy darování koně tzv. "na dožití” - může se dostat do rukou překupníkům.

Co s nimi potom překupníci provedou? 

Překupník chce v první řadě vydělat, tzn. nemusí to pro koně znamenat jatka, překupník obvykle zkusí koně nejdříve prodat. Jateční cena koně, tj. masa, se ale pohybuje mezi 10 a15 tis. Kč, proto se obvykle koně takzvaně "za jateční cenu" prodávají za tyto částky. Majitel se tak jistí, že kůň není kupovaný za účelem zisku.

U nás neexistuje něco jako stáj pro staré koně  - koňský domov důchodců?

Koňské domovy důchodců existují, ale pro to množství starých koní absolutně nestačí. Navíc péče o koně, natož starého, je velmi nákladná. Ufinancovat domov důchodců pro koně je tedy velmi těžké.

Kolik koní máš zatím připravených pro projekt Stárneme spolu?

Projekt zahájíme dvěma koníky, časem by k nim měl přibýt třetí. Při plánování jsme si dali několik podmínek. Za prvé udržitelnost - jinak řečeno musíme počet koní zvládnout péčí i finančně. Proto pouze tři. Další podmínkou byl věk - tj. nad 20 let. A třetí podmínka? Jednoznačně starokladrubáci.

Jak bude projekt konkrétně probíhat? Budou ke koním jezdit autobusy s důchodci? 

Chceme vytvořit klidné místo - takže spíš minibusy. Ale vážně. Seniory Královédvorska oslovíme nejdříve možností stát se součástí komunity, klubu. Party lidí, která bude mít své koňské seniory za své. Jaké podmínky v klubu budou, kolikrát týdně bude možné za koňmi zajít a v jakém čase už vymyslíme spolu s členy.

Nejde jen o samotný kontakt s koňmi, ti budou vlastně jen prostředníky snahy dostat seniory na čerstvý vzduch a umožnit mezi nimi vznik nových vztahů. Budou se starat společně o své místo. Někdo přijde jen posedět na lavičce, někdo pomůže prořezat keře, koně vyčistit, někdo třeba osadí ozdobný truhlík muškáty nebo upeče buchtu.

Následně samozřejmě pozveme i další seniory, nečleny klubu. Pro ně můžeme organizovat setkání, přednášky, malé výlety...s pomocí našich seniorských členů.

Už jsi se někde s podobným projektem setkala?

Vysloveně tuhle myšlenku jsem ještě nepotkala, to ale neznamená, že nic podobného nikde není. Jsem si ale jistá, že zájem seniorů bude velký – jednak se jich samozřejmě ptáme předem, jednak cítíme, že podobná možnost jim chybí.

Máme zkušenosti s realizací Ponycentra-JK - dětského jezdeckého klubu. Ten vznikl z myšlenky přivést k mým dětem kamarády se stejnými zájmy. Vytvořila se úžasná komunita dětí a rodičů, někdo byl s námi jen pár měsíců, někdo roky, někdo se přišel jednorázově povozit. Nebyli jsme finančně soběstační, ale ta činnost měla ohromný smysl. Bohužel jsem při svých osobních starostech nenašla pokračovatele a Ponycentrum-JK činnost ukončilo. Vím ale, že stačí začít, nabídnout tu možnost - a lidé, které tato možnost osloví, přijdou. 

Cílová částka na Hithitu - 50.000 Kč - pokryje jaké náklady?

Projekt jsme chtěli představit při Slavnostech koní na Kuksu  - 2. července 2017 - a financovat koupi koní teprve z výtěžku akce. Když jsme ale náhodou v hřebčíně ve Slatiňanech objevili Amanteu a Mantovu, bílou a černou kladrubačku ročníku 93 a 94, navíc velké kamarádky, zdálo se to jako neuvěřitelný osud. Je možnost zahájit projekt při Slavnostech koní už s nimi. Za 50.000 Kč, které se nám, doufáme, podaří vybrat díky projektu na HitHitu, zaplatíme cenu klisen, jejich dopravu a zbyde na nářadí do stáje a první balíky sena a slámy. Pak už přijdou Slavnosti koní, které pořádáme a jejichž výtěžek půjde tomuto projektu. Dále už teď jednáme o podpoře nadací a dalších grantech.

Aby se vše povedlo, musíme na Hithitu vybrat částku celou a včas. Proto moc děkuji tobě i Královédvorsku.cz za pomoc při informování veřejnosti. A čtenářům tohoto článku za příspěvky – každá koruna pomůže. Mezi dárky jsou i vstupenky na Slavnosti, budeme rádi, když je získáte takto spolu s pomocí projektu.  Děkujeme! 

Ještě nám prozraď, kde u Dvora Králové budou koně ustájení a proč zrovna kladrubáci. 

Klisny budou ustájeny v Choustníkově Hradišti a důležité je ještě zmínit, že budou mít svou stálou ošetřovatelku, stálý veterinární dohled a tým zkušených pomocníků pro dohlížení při pobytu seniorů. Pobyt u koní bude mít svá jasná pravidla a čas a bude vždy s dohledem. 

Proč kladrubáci? Starokladrubský kůň je důležitou částí české historie, naším národním pokladem, důvodem k hrdosti, naší jedinečností. Chceme pomoci ho zase o kousíček přiblížit víc lidem. Každý Čech by si měl aspoň jednou v životě pohladit kladrubáka, nemyslíš?

Co vůbec pro tebe, organizátorku Slavností koní na Kuksu, které se letos konají 2. července, koně znamenají?

Koně jsou pro mě obrovským obohacením života. Vychovali mě k nynější samostatnosti. Dostat se k nim znamenalo v nekoňařské rodině vyšlapat si vlastní cestu. Dostali mě ven na čerstvý vzduch, do vedra, lijáku i mrazu, donutili k pohybu.  Přivedli mě do party lidí se stejnými zájmy, dali mi spoustu kamarádů. Nechali mě zažít tolik krásných okamžiků, strachů i zvládnutí těžkých rozhodnutí. Celý život mám potřebu se o své radosti dělit. Takže Slavnosti koní i další projekty přicházejí samy od sebe jako pomoc dalším lidem najít svou cestu ke koním.

Přejeme hodně štěstí s novým projektem!

Kateřina Sekyrková

Související články
Rozpravy o člověku a krajině s J. Duškem a J. Svobodou v Kohoutově (14. května 2017)
Všechna videa ze Slavností koní, historie a řemesel 2019
Vaše komentáře

Přečteno 2338x