V pátek 8. října si sokolové opět připomenou Památný den sokolstva. Tentokrát vnímáme tento den o něco významněji, protože od tragických událostí, které postihly sokoly napříč republikou, uplyne právě letos rovných osmdesát let.
FOTOGALERIE - V pátek si sokolové opět připomenou Památný den sokolstva
Jeden lidský život. Je to doba dlouhá nebo krátká? Lidský život uplyne jako mžiknutí oka, ale od událostí spjatých s 8. říjnem 1941je to doba dlouhá a svádí k zapomnění.
Královédvorští sokolové v pátek 8. října ráno donesou sokolskou vlajku na Městský úřad. Zde bude vlajka vztyčena po celý den. Odpoledne se naši krojovaní zástupci zúčastní pietních aktů v Jaroměři, kde bude v 15 hodin odhalen Kámen zmizelého letci Janu Žerovnickému, v České Skalici, kde budou odhaleny Kameny zmizelých župnímu vzdělavateli Jaro Hofmanovi a náčelníkovi VIII. okrsku Jaroslavu Faltovi.
V 17 hodin se uskuteční pietní akt ve Dvoře Králové u gymnázia, kde budou odhaleny kameny zmizelých,bratrům Sochorovým, majitelům firmy Sochor.
Josef a Pavel Sochorovi
byli synové zakladatele firmy Sochor Josefa Sochora, který pocházel ze Žlunic u Nového Bydžova. Oženil se s Pavlou Bauerovou, dcerou továrníka ve Dvoře Králové n. L. Sochorovi měli pět synů, Zdeňka, Josefa, Roberta, Jaroslava a Pavla. O továrnu po smrti Josefa Sochora v roce 1931 se starali synové Josef a Zdeněk. Později se k nim připojil Pavel. Zdeněk měl na starosti nově vybudovanou továrnu v Irsku a tam ještě před okupací zůstal. Josef byl umučen 26. ledna 1942 v Osvětimi a Pavel 14. června 1942 ve Flossenbürgu.
Odhalení kamenů zmizelých bratrům Sochorům se zúčastní rovněž starosta Jan Jarolím, ředitelka gymnázia Martina Kubíková a poslankyně a náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Berdychová, která převzala nad odhalováním kamenů zmizelých v Jaroměři, České Skalici i ve Dvoře králové záštitu.
V 18 hodin pak proběhne vzpomínka u pomníku na stadionu a po skončení proběhne Večer sokolských světel, kdy sokolové vypustí po Labi lodičky se světélky, které budou symbolicky připomínat statečné sokolské duše.
8. října sokolové i jejich přátelé připínají na oděv sokolskou kokardu, budeme rádi, když si ji připnete i vy.
Jsme rádi, že je tento den zařazen mezi významné dny České republiky, protože si tuto poctu sokolové zaslouží. Už náš první prezident T. G. Masaryk, mimo jiné člen Sokola, věděl, že bez Sokola by nebylo legií a bez legií by nebylo Československa, čímž uznal zásluhy sokolů v první světové válce. Nikdo dnes nezpochybňuje, že sokolská výchova se podílela na formování osobnosti celých generací. I přes desítky let tabuizované uznání zásluh sokolstva na provedení atentátu na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha, se nepodařilo totalitnímu komunistickému režimu vymýtit z paměti národa, kdo položil na oltář vlasti stovky a tisíce životů.
Připomeňme si, že právě před osmdesáti lety proběhla rozsáhlá zatýkací akce gestapa pod názvem Aktion Sokol, ke které došlo pouhých dvanáct dní po příjezdu R. Heydricha do Prahy. Gestapo sokoly dlouhodobě sledovalo, už v dubnu 1941 byla zastavena činnost Sokola a po 8. říjnu již byl Sokol rozpuštěn. Tehdy v noci z 8. na 9. října bylo zatčeno na 1 500 sokolských pracovníků, činovníků, cvičitelů, starostů a náčelníků žup i jednot.
Nejprve byli vězněni bez udání důvodu ve věznicích gestapa po celé republice, poté v policejní věznici Malá pevnost Terezín, aby byli následně bez soudu odvlečeni do Osvětimi s poznámkou „Návrat nežádoucí!“ Zájem na tom, aby byli sokolové takto příkladně potrestáni, měl státní tajemník K. H. Frank, který jako sudetský Němec znal postoje i cíle sokolstva.
Z Terezína přijeli sokolové začátkem ledna 1942. V té době panovaly mrazy pod dvacet stupňů. Při těžké práci, nedostatečném oblečení a hrubém zacházení začaly řady uvězněných sokolů řídnout. Po sedmi měsících se jich vrátilo do vlasti s podlomeným zdravím jen několik desítek.
A pomsta za tyto bratry byla strašná. Sokolové podpořili všemi možnými prostředky s jasným vědomím nebezpečí smrti pro jejich rodiny vojáky, kteří přišli do Protektorátu splnit rozkaz zabít původce krvavého teroru rozpoutaného prvním stanným právem. Bez pomoci sokolů by se atentát nepodařilo vojákům provést. Po smrti R. Heydricha bylo rozpoutáno nové krvavé peklo, při kterém bylo prolito mnoho sokolské krve. Proto je připomenutí Památného dne sokolstva na místě.
Naše sokolská jednota srdečně zve všechny spoluobčany k účasti na těchto akcích.
Svědectví o strašných poměrech v Osvětimi podal po válce přeživší starosta České obce sokolské bratr Antonín Hřebík:
19.11.2024 - Do 22. listopadu 2024 je hlášena výluka na trati v úseku Hradec Králové hl. n. - Jaroměř, kde je zavedena náhradní autobusová doprava. Autobus nahrazující rychlík směr Hradec Králové vyjíždí již ze Dvora Králové.