Vyhledej
Jaroměřsko > Turistika > Areál Žireč

Globální oteplování dosáhlo svého! V Žirči vzniká tropická bylinková zahrada!

Redakce / 1.04.2021, Žireč
Globální oteplování si bere svoji daň! Už i v areálu Domova sv. Josefa, neziskovém zařízení, kde pečují o nemocné roztroušenou sklerózou. Více než 300 let již od dob jezuitů bývala v areálu oranžerie, kde se pěstovaly lokální bylinky a zelenina. Oblastní charita Červený Kostelec na tuto tradici navázala a v roce 2012 bylinkovou zahradu obnovila. Od letošního roku však dojde k zásadním změnám.
„Bylinková zahrada Josefa Kamela již dosluhuje. A vzhledem k měnícímu se podnebí a očekávaným stále větším horkům, jsme se rozhodli, že nic nepodceníme a situaci se přizpůsobíme. V letošním roce je proto v plánu transformovat prostor na tropickou bylinkovou zahradu afrického typu," uvádí Jan Lonc, vedoucí zahrady, toto překvapivé rozhodnutí.

Na první pohled by se nepříhodná klimatická situace zdála být pro bylinkovou zahradu jako konečná. Vynalézaví zahradníci v Žirči se však nenechali vyřadit ze hry. „Místo záhonků máty a šalvěje budeme pěstovat kakaovník, banány a případně v chladnějších místech subtropické oregano. Ve stínu mangrovů a baobabů se budou vyjímat liány a orchideje. Jabloně nahradí olivovníky, citrusy a datlový háj“, vysvětluje s nadšením Lonc a dodává: „Jako závlahu během suchého léta využijeme speciální mlžice, které budou sice nákladnější, ale věříme, že náklady se hravě vrátí ve zvýšené návštěvnosti, protože tato zahrada bude ojedinělá.“

Mají to vymyšlené i v zimě.

Samozřejmě, je jasné, že zimy budou v těchto končinách Podkrkonoší ještě několik let zlobit. Záhonky proto budou v ideálním případě vytápěny biomasou. Zde se nabízí ideální možnost spolupráce s nedalekou zoologickou zahradou ve Dvoře Králové nad Labem. V nové bylinkové zahradě vznikne totiž přirozené prostředí pro nosorožce, žirafy a mnoho dalších druhů, kteří sem budou moci jezdit na výlety. „Biomasu zanechanou zvířaty ze zoo využijme jako topivo pro naše záhonky,“ těší se zahradníci. 

Počítá se i s aktuální hrozbou, na kterou nedávnou poukázali vědci ze Severní Koreje. Totiž, že je zde určité nebezpečí přenosu Covid-19 na rostliny. Koronavirus, který by ochromil fotosyntézu rostlin, by měl zcela fatální následky pro celý svět. Tomu říkají v Žirči jasné ne. „Vedle tropické květeny zachováme i některé původní druhy. Druhová rozmanitost výrazně pomůže snížit případné riziko nakažení,“ vysvětluje Jan Lonc.

Věří, že jdou správným směrem

V Domově sv. Josefa je záchrana bylinkové zahrady chápána jako strategický projekt. Proto ho spouští symbolicky na Zelený čtvrtek. „Nenecháme ta horka, aby zničila naši dlouholetou práci“, říká rezolutně Dominik Melichar, vedoucí Domova. „Zachování zeleně v areálu je pro nás nezbytné. Pokud se řešení ukáže jako správné, je v plánu podobným způsobem ochránit přilehlý přírodní park, kde bychom rádi vytvořili plantáž palmy olejné,“ přibližuje plány Melichar

Zahrada bude nadále sloužit jako relaxační i terapeutické místo pro klienty Domova, nemocné roztroušenou sklerózou. „Z nových terapeutických programů se nabízí například animoterapie s hrochem či závody na vozíku s gazelou, případně s ochočeným gepardem,“ vysvětluje fyzioterapeutka, Kamila Voňková.

Příležitost v celém projektu vidí i ředitel oblastní charity, Miroslav Wajsar, který zároveň působí ve funkci trvalého jáhna: „Zahradu v nové podobě budeme schopni využít i pro duchovní účely. Zejména na Květnou neděli podle tradice vítají věřící Pána Ježíše palmovými ratolestmi. Ty byly až do letošního roku nahrazovány v naší zemi tzv. kočičkami. Těším se, že příští rok přinese v tomto změnu a budeme mít na Květnou neděli vhodné rostlinstvo pro zdravení v průvodu. Navíc liturgii bychom časem bylo možné slavit ve stínu rozlehlého baobabu."

Grant na takový projekt nebude lehké sehnat

Nemalé starosti s novým záměrem však vznikly na oddělení fundraisingu. „Zatím nevíme o tom, že by v České republice existovala nadace, která by podporovala vznik tropických bylinkových zahrad,“ sděluje zachmuřeně vedoucí oddělení Jan Staněk a dodává: „Snad se nám podaří přesvědčit dárce, kteří již v minulých letech podpořili vznik nového loga pro Mrakodrap sv. Josefa či těžbu ropy v kašně na náměstí.“ Staněk zároveň požádal vedení o služební cestu do Zimbabwe, kde mají se získáváním prostředků na tropické bylinkové zahrady nemalé zkušenosti. Snad se i tento neobvyklý záměr podaří v Žirči realizovat!

Pokud jste dočetli až do konce, rádi bychom Vás informovali, že je dnes 1. dubna a svátek má Apríl. Z výše uvedeného je však zcela pravdivá informace, že záhonky v bylinkové zahradě v Domově sv. Josefa v Žirči jsou již na pokraji životnosti a tuto krásnou zahradu čeká v druhé polovině roku obnova. Kampaň na obnovu plánují v Domově sv. Josefa spustit v září tohoto roku.

Webová stránka bylinkové zahrady v Žirči je tady: https://www.arealzirec.cz/cs/bylinkova-zahrada

 
Vaše komentáře

Přečteno 848x